Realizacja usług transportowych dedykowanym samochodem ciężarowym

Transport całopojazdowy to w innych słowach FTL transport. Korzystając z tej formy realizacja usług transportowych, klient otrzymuje do dyspozycji całą przestrzeń ładunkową wybranego samochodu ciężarowego. Jej powierzchnia różni się w zależności od typu auta.

Najmniejsze samochody ciężarowe, to popularnie zwane busy. Są to auta o masie całkowitej (DMC) do 3,5 t. Realna ładowność tego typu pojazdów wynosi zazwyczaj ok 1000 kg. Co istotne, w celu prowadzenia auta do 3,5 T DMC wystarczy popularne prawo jazdy kategorii B. 

Większe możliwości przewozu oferują ciężarówki zwane popularnie „solówkami”. Najczęściej oferują długość przestrzeni ładunkowej od 6 do 9 metrów ładunkowych (LDM). Przekłada się to na większą ilość towarów, które mogą przewieźć. Często stosuje się określenie liczone w ilości euro palet. Ciężarówki tego typu są w stanie pomieścić od 15 do 21 euro palet. Ich ładowność jest bardzo zróżnicowana. Aby móc prowadzić ten typ pojazdu należy mieć prawo jazdy kategorii C.
Największe zdolności transportowe mają naczepy o długości 13,6 m. Ich pojemność wynosi aż 33 euro palet, a udźwig to 24 tony. W celu efektywnego wykorzystania tak dużej powierzchni ładunkowej firma spedycyjna może oferować transport ltl, czyli częściowy. Wtedy jedno auto ciężarowe realizuje szereg załadunków w celu zapełnienia naczepy. Dla klientów jest to również korzystne rozwiązanie, ponieważ nie muszą uiszczać opłaty jak za transport całopojazdowy, który realizowany jest autem dedykowanym.