Co robi ginekolog?

Czy odczuwasz bóle w podbrzuszu albo masz bardzo obfite miesiączki? Albo planujesz rozpoczęcie współżycia? Specjalistą, którego powinnaś odwiedzić jest ginekolog. Jak przebiega badanie u tego lekarza? Sprawdzamy poniżej.

Czym zajmuje się ginekolog?

Ginekolog Jaworzno jest lekarzem, który diagnozuje choroby żeńskiego układu rozrodczego i leczy narządy. Specjalista posiada także wiedzę z zakresu położnictwa, dlatego jest wstanie odebrać poród, zająć się noworodkiem oraz jego mamą. Do ginekologa udaj się, jeśli zauważysz u siebie objawy:

·         Bóle w podbrzuszu

·         Bolesne i obfite miesiączki

·         Nieregularne cykle miesiączkowe

·         Plamienia acykliczne

·         Upławy

·         Świąd i pieczenie odczuwane w miejscach intymnych

·         Tkliwość i bolesność piersi

·         Zbyt wczesne lub późne dojrzewanie

·         Problemy z zajściem w ciążę

·         Ból w trakcie stosunku lub po nim

·         Suchość pochwy

·         Problemy z zajściem w ciążę

Do ginekologa wybierz się także przed rozpoczęciem współżycia, ponieważ dobry ginekolog Jaworzno pomoże dobrać najlepszą metodę antykoncepcji.

Jak przebiega badanie u ginekologa Jaworzno prywatnie?

Podstawowym badaniem, które wykonuje ginekolog Jaworzno prywatnie jest nazywane ginekologicznym. Lekarz przeprowadza je na fotelu i korzysta z wziernika, który jest metalowym lub plastikowym narzędziem, przypominającym kaczy dziób. Lekarz wsuwa delikatnie wziernik w pochwę, następnie rozwiera go po to, aby uwidocznić tarczę i szyjkę macicy. Oprócz tego badania specjalista wykonuje także: badanie USG przezpochwowe, badania prenatalne – USG brzucha, amniopunkcję, biopsję kosmówki, badanie dwuręczne, badanie przez odbyt, kolposkopię oraz badanie piersi. Ginekolog może zlecić także dodatkowo wykonanie badania krwi oraz cytologiczne.

Jakie choroby leczy ginekolog?

Ginekolog zajmuje się leczeniem dorosłych kobiet, ale także dziewczynek. Do chorób, które leczy należą: infekcje pochwy, endometrioza, nadżerka szyjki macicy, polipy macicy, mięśniaki macicy, torbiel jajnika, zespół policystycznych jajników, zapalenie przydatków, tyłozgięcie i tyłopochylenie miednicy, przerost błony śluzowej macicy, oraz niedobór hormonów wywołanych menopauzą. Leczenie chorób zależy od stopnia zaawansowania choroby. Infekcje pochwy lekarz leczy za pomocą środków farmakologicznych, natomiast jeśli pacjentka cierpi z powodu mięśniaków macicy, wtedy otrzymuje skierowanie na operację.

Czym zajmuje się ginekolog podczas pierwszej wizyty?

Jeśli kobieta jeszcze nie współżyła to podczas pierwszej wizyty ginekolog ogląda narządy płciowe zewnętrznie. Ocenia stan skóry, węzłów chłonnych, hymnem. Bada palpitacyjnie brzuch.  W wyjątkowych okolicznościach używa wziernika, który nie uszkadza hymnemu.

Z badań ginekologicznych powinna skorzystać każda kobieta, niezależnie od wieku.